Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
POEZI QESHARAKE
KTHIM NE FAQE
JU QE DONI TE VENDOSNI BARCOLETA TE REJA JU LUTNA TI SHKRUANI NE FAQEN E PAR   DHE UNE DO TI VENDOSI KETU JU FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM
Abneigungen

1.

2.

3.
Vorlieben

1.

2.

3.
PUTHJA

Shkoi nje plak nga zona malore ne Prishtine,dhe kur hyri ne qender i pa dy terinje duke u puthur!Nuk ishte mesuar plaku te shihte keso gjerash,dhe u ndal
e po ua bene nje veshtrim!Vajza qe po puthej,iu drejtua te dashurit:Ndal!Perse epyeti i dashuri?Sepse po duate i beje nje pyetje plakut,dhe e thirri-O mixhe:Oj u pergjegj mixha!Me thuaj mixhe,a i thone puthjes dashuri,-e pyeti vajza axhen?!Ngo mixho,une per dashuri nuk di,veq i kam nie pleqet tue thane:Lisit pai ra sopate,apo motor,veq me ledhatime nuk rrezohet,iu pergjegj plaku!!!
Ju Qytetar skeni Durim,
Se askend se keni Perbatim,
I keni rrugt tan Kthesa Kthesa,
Ju nuk dini as qka asht Besa,
Se per Burrni hiq spo Foli,
E keni veq kur ju kap Zori,
Oh sdini ju bre qka asht Hajgarja,
Bani kishe hala mbizotron Marrja,
Per Zot Shpije lypni Mik Malsor,
Se ju Grat ju bajn Hor,
Ju Pula e Grat KNUSA,
SHUNI TASH SE MDOKET JAU TRUSA
Erdh MALSORJA si Vitima,
Harroj mu vesh erdh veq ne Tlina,
Pa u la pa u Kre,
Turr mem qaf Malsor bre ku Je,
M`qafi e mputhi e m`bani Qull,
Tha mu ka mush Zemre me dashni Full,
Ohhh kadal e Zan e Malit,
Ja qove pesh Zemren Djalit,
Prej qefit rrebt kokan Perqafu,
Marrja Zoti dyt jan Rrzu,
Kjo ZYQIFLIA kamt me Lesh,
Shkon me rah vesh e Ngjesh,
Asht ba si Qyqja Territ,
E hargjit kret Ujt e Bujlierit,
Se qashtu i kan tha Krat,
Si e kan ma zakon Grat,
Hin n`Website me shit Dieni,
Asht ba vendi si me qit Lakna Turshi,
E u ba Website haj Medet,
Si mu pa ba noj Termet,
Spo din as mir Vet,
Kishe po na jep Lezet,
Hajt tash bane Shurren e bje n`Gjum,
Lumi un se je si Pllum.
POLICI NE FARMACI

Nje polic hyn ne farmaci dhe i thote farmacistes qe ti bej nje byrek me spinaq. Farmacistja habitet dhe mundohet ta sqaroje se eshte farmaci dhe jo fastfood. por policit nuk i mbushet mendja. Atehere farmacistja merr komisariatin ne telefon per te folur me shefin.I thote qe ka ardhur nje polic dhe kerkon byrek me spinaq kur ajo eshte farmaci. shefi i pergjigjeto nuk pate me spinaq beja me gjize se polic eshte.                                                                                      
                                                                                    vendosur nga lluki
HAJDUTI

Një hajdut shkon në Pazar për të shitur rrobat që kishte vjedhur, por një hajdut tjetër ia vjedh.
Në darkë e shoqja e cila e sheh të mërzitur e pyet: “Sfitove gjë?” – Hajduti duke qeshur: “-Kësaj here i shita me çmimin që i mora.
ZYQYFLI je si nje Lis me Deg,
Met ardh aty krejt Leshin me Shkreps ta kisha Djeg,
Ja kisha Nis prej Vetullave,
E t`kisha kap per Lesh t`narsjetllave,
T`kisha Djeg fun e Krye,
Me Specall t`kisha Lue,
Kishe dal si Pula n`shark,
E t`kisha Hanger per Dark,
E ki Zemren e n`zet si me pas Gaca,
E ata sy te Vizllojn si Maca,
Thojt te mret si Kiterr e te Bukur,
Zemra ime je si Flutur,

Je si Malimang se e pshtjell Mizen,
Oh ty Shpirti jem mos ma kallxo Kthizen,
At trup e ki si n`gjala,
Qafem Llokumi jem se per ty u Kalla,

Te kam ble diqka per Valentin,
Jo nuk asht Unaz por ni Zhapin,
Ruju se ta han Gishtin,
Cop ta hek Mishin.
Moj MALSORE,
Aj ki Kamt e trasha a te Holla,
Mos hi ti me Malsorin,
Se vjen e n´kry ta myt Morrin,
A po e shen se t´nshoj Takati,
Pot vjen Era Kamve si Lang Djathi,
Mendo mir me kan po Hi,
Se une qes si Lakna Turrshi
BENI

Beni para se të shkojë në shkollë i thotë të jëmës se i dhemb barku.
E jëma: "Nuk ke ngrënë bukën, e ke barkun bosh ndaj të dhemb, po të ishte plot nuk do të të dhembte.
Në shkollë mësuesi im thot nxënësve "Fëmijë më dhemb koka, mos bëni zhurmë ju lutem."
Beni ngrihet në këmbë "Mësues, e keni kokën bosh prandaj, po të ishte plot nuk do të të dhimbte"
CELULARI

ishin 1 gjerman 1italian dhe nje shqiptar ,italiani tha ne germuam ne toke 200m dhe gjetem kabull telefoni kjo do te thote qe ne kishim qe para 200 vjetve telefon ,gjermani tha ne germuam 500 metro e gjetem dhe kjo do te thote qe ne kishim qe para 500 vjetve telefon kurse shqiptari tha ne germuam 1000 metro dhe sgjetem asgje, e çdote thote kjo i thane ata te dy shqiptari tha kjo do te thote qe ne qe para 1000 vjetve kishim celulare

                                                                                    vendosur nga lluki
Kjo MALSORJA Synin e Zi,
E ka Barkin si Tepsi,
E ka Ftyren si Mafi,
I ka Thojt si Maqorr,
Ka Fuqi si Traktor,
Ne mengjes qohet me Zor,
I hudh Tangat ne Llavor,
Se tjera ka boll.
I ka Vesht e Hutit,
I math Qarapat e Dautit,
Nuk po e din kjo e mjera,
Deri kur po ju vjen Kamve ERA
E kto Femnat Kamt me lesh.
Perqata nuk veshin Minirocka qaq shpesh.
Veq une Femnat shum i due.
Kam marakt Kamt me rrue.
E mej pa me Minirocka,
qe qashtu mknaqet Loqka.
E mem ba nervoz e mem dal Kapaki.
Une bana ma zi se 2PACI. Hihihih
DOKTORI

Doktori: Kam nje lajm te keq dhe nje lajm shume te keq.
Pacienti: Epo mire, me jep ma pare lajmin e keq.
Doktori: Laboratori na ka njoftuar se rezultatet e analizave thone se ke edhe 24 ore jete..
Pacienti: 24 ore?! Kjo eshte e tmerrshme!! Cfare mund te kete me keq se kaq? Cili eshte lajmi shume i keq?
Doktori: Rezultatet kane dale qysh dje.
Po vjen Malsori si Lahut,
Sasht gjynah me ju hi Krrut,
Si me shkru me Thi e Lop,
Po te bajn bash me Kop,

Eu ju,ju knofshin Korbat,
Aj keni gjet hala Dashnoret/Dashnorat,
Jeni ba veq Numra as nja s`shkrun n`forum,
Oh Zot u bafshit Shkrum,

I kam pervjel Kraht deri n`bryl,
Se te un ska kurgja Shyl,
Kofsh mos Kofsh Dita Del,
Shnosh me kan se spoj baj kuj Apel!!
KAUBOJSI DHE KALI

Nje kaubojs ndaloi para nje bari, lidhi kalin dhe hyri brenda per te shuar etjen me nje bire. Pasi mbaroi biren doli jashte per te vazhduar rrugen por per cudi pa se kali i tij ishte zhdukur. I terbuar u kthye ne bar nxori pistoleten qelloi ne ajer dhe ju tha klienteve qe ndodheshin brenda: kush nga ju me ka vjedhur kalin. Neqoftese pasi une te pij nje bire tjeter kali nuk gjendet une do ta bej sic e bera ne Teksas. Te shqetesuar klientet dhe kamarieret dolen jashte dhe filluan te kerkonin dhe me ne fund e gjeten kalin dhe u kthen te lehtesuar. Kaubojsi pasi piu biren i hipi kalit dhe kur sa po nisej degjoi nje nga kamarieret qe ti thoshte: Na e thuaj cfare bere ne Teksas?. Kaubojsi duke ikur thote: U ktheva ne kembe ne shtepi  

                                                                                  vendosur nga lluki
Miraa sa mi her duhet met Than??
Je ka ban si Grat Shtatzan,
A din se ta baj Shachmat me 2 Poteza,
T`shti mu vesh n`tanga t`zeza,
A e din se tdeshi Ciperdan Cullak,
Se un jam si Tarak,
Jam Djal per Marak,
Tash ja kam nis me u Plak.
BURRI NE AMERIK

Burri punonte në AMERIK,një ditë kthehet në shtëpi ashtu pa i lajmëruar...kur i ofrohet shtëpisë, në oborr,gruaja pastronte rrobat, i shkon ngadale nga mbrapa...edhe ia mbyllë sytë me duar...ajo filloi po i prek duart e tij edhe po thotë: OSE PYLLTARI OSE POSTIERI..!
Oh moj Qik ne Miniq,
A po vjen te shkojm ne Kafiq,
Uf sa n´zet vet u Kalla,
Mu kan ba Faqet si Portukalla,
Sa mir na kish kalu Neja,
Ohhhh hajde e ty t´kallt Reja.HEHE
A ESHTE LARG AFRIKA?

Babi,babi ku gjindet Afrika.Paj...nuk e di bre bir,veq sigurisht nuk eshte larg se ne pune te une punon nje zezak e gjithmone vjen me bicikel e nuk vonohet
NASTRADINI

Nje here nastradinit i vodhen deren e shtepise.ai shkoi ne xhami dhe e mori deren.roja e pyti:ku po e con deren?
nastradini-ju thoni se allahu di gjithcka,kur te me thot se kush e vodhi deren e shtepis time do e kthej deren e xhamijes
                                                                                      vendosur nga lluki
Kur poj prek Bondi 007 Qikat me Dor,
Po thojn;Oh pom knaq si me kan Makaveli-Malsor,
E ka Doren sa ni Kaci,
Kur te prek Lezet vetit ki mej Ni,
E ka Trupin Gunga Gunga,
Math Patike vetem Puma,
Nuk ka qef ne Adidas,
Se e njekin Qikat veq per Mas
Tė falemderit shumė, o babaplak,
Qe nė frengji t’kulles ngule kėtė bajrak
Prej teje mėsova si tė marrė nishan,
Shkaut dhe Hasmit
ballė per ballė t'i dal nė mejdan
Une per ty

Une per ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m'shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone per n'bullnic!
Në HOTEL

Çifti i ri i posamartuar vjen në hotel. "Ju lutem dhomën më të mirë për tri netët e ardhshme", thotë burri. Portieri i pëshpërit gruas së re: "Ju pasket fat zonjushë, zakonisht ky e merr dhomën vetëm për ca orë."
MAJMUNI DHE LUANI

Nje dite majmuni i thot luanit.o luan lidhesh dot me bishtin tend#po i thot luani dhe lidhet.ne ate koh vete majmuni dhei bene ate muhabetin,dhe iken me vrap.ne ate kohe zgjidhet luani dhe i vihet nga pas.majmuni futet ne bar,ulet dhe mer gazetene ve para fytyres.kalon luani te bari dhe pyet.a e keni par gje majmunin te kalonte ketej.dhe majmuni i thot ,kush ai qe ja beri luanit,.bobo tha luani pse o kaq shpejt doli ne gazet se qfar me beri mua majmuni

                                                                                        vendosur nga lluki
Të DEHURIT

Kishin qen dy shok të mirë dhe kishin pas pir tër naten deri sa jan dehur dhe kishin vendosur te kethehen në shtëpi por ishte shum von dhe nuk kishte ma autobus dhe vendosen me marr nje kerr privat,shkun te i zoti kerrit dhe po e pyesin se sa kushton për tre vet deri te filan rruga,kurse i zoti kerrit po ju thot po ju qenkeni veq dy veta pse po thua tre kurse i dehuri po i thot pse a ti nuk vjen me neve a ?
Na u ka ba ky Makaveli
i paftyr, krejt si gabeli
hallet e kan mlua deri te themra
hyn ne forum , e merret me femna.

Zanat tjeter nuk na ka
vec me kqyr a kan lesh , kto gra
shko plako e ha pak pshesh
ku ke pa ne shekullin 21 lesh.

Rruhen krejt , e bajn tepsi
vec kan lan ato floke ne kry.
E ju mashkujt dhe ma zi
askund sleni , e jo ma ne kry.

Me than ashtu , me taman
sleni i qime ,as per derman(ILACH)
kuku nane , ku ka ardh jeta
me u rru mashkujt nensjetulla.

Rujn vetulla, gjoks e shpine
qesin gjithcka si ledine
medet si humbi trimnija
jani ba ma te zez se granija.
kurrgja su mungon hiq
vec me vesh dhe nji miniq.

Prindja shkrete bahen si budall
sjan te sigurt a kan vajz apo djal
keshtu cuna , ma mir per ju
qe prindt, mos mi hutu
lenje at lesh pa rru.


Makaveli me fal ne dhafe
kur te kesh kohe , hajde ne kafe
e keshtu merrena vesh
qysh me ja ba hallit per lesh.
Jam i qet rri si n`mallzunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.

Nuk ka m`bet Borgj pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry!
MESAZHI

ishin kon pas taku nji dit nji kinez nji amerikan dhe nji shqipëtarë dhe në bisedë e sipër kinezi fut gishtin në vesh ne po flet diçka , pasi që kreu iu drejtua shqiptari dhe e pyeti se çfarë bëre ndërsa ai ia ktheu fola me dike me telefon , kur u kthy kah amerikani çka me pa po e shikonte thonin dhe fliste me dike dhe e shikonte në një ekran që e kishte në thua . Shqiptari i inatosur mendoi diçka dhe filloi të goksoj , që të dy ju drejtuan e ti çka po ban kështu , asgjë nji mesazh më erdh nga gruaja...
XHAJA

Nje xhaje ishte ulur ne nje stol dhe po pinte duhan rreth tij vajten tre cuna te ri dhe i thone xhajes xhajo sa bejne nje edhe nje xhaja dy keta te hyfte ky dhe talleshin me xhajen.xhaja u thote djema more te keqen sa bejne dy edhe dy keta thone eh... po kater o xhaje po u hyfte ky bre djema eeeeh po nuk shkon o xhaje po me te shtytur or djema.
Priti priti se erdhen Shkerdhatat,
Shatirat Flokt sukur kur t`thihen Plakat,
Avavav i kan Kerret zhag per Tok,
Thu se veq ky s`ka tjeter n`bot,

I shtrim n`karrik si me kan ner Shatorr,
Si Playboy por se she veten Ftyren Vorr,
Je je Shqipi-Styl,
Baustelli nicht so Geil.hahahahaha

Moj e Bukura ruju se bajn kishe pot Dojn,
Por n`verteten ata t`mashtrojn,
Oh sa t`amel prej Goje,
Ket e bajn prej Nevoje,

Planete jan Yll e Hanë,
Por as njana tjetres si Perngjanë,
Ka se bjen shi e rrezon Dilli,
Ne Sy njihet Katili.
NASTRADINI DHE MAMAJA

Nje dite vere mamaja po pastronte shtepine. duke pastruar ajo hedh nga dritaria objekte te vjetra. mer bufen dhe hedh nga dritaria. vjen nastradini me vrap dhe thote: mami mami cfare ndodhi. mami u pergjigj: asgje shpirt, hodha bufen e vjeter. pas 10 minutash mamaja hedh nga dritaria televizorin. vjen nastradini prap me vrap dhe thote: mami cfare ndodhi? asgje zemer hodha televizorin se ishte vjetruar........... pas disa minutash mamaja degjo nje zhurme nga dhoma e nastradinit. Shkon me vrap dhe e pyet nastradin cfare ndodhi?
asgje mami asgje hodha gjyshen se ishte vjeteruar...
DUHANI

Ish kon pas shku nji her nji plak te nji mjek i veshve se nuk ndiente mirë për nji kontroll dhe mjeku filloi ta kontrolloj pas kontrolle mjeku iu drejtua plakut " Agj a e pi duhanin " plaku i tha se po edhe ate kaçak , agj duhet me e lan se prej duhanit nuk po nien e për qata tê kan lan vesht , agja i habitur e shikoi mjekun e i tha po ti shok mjek se më kan lan vesh ti po don me më lan edhe ment aaaaaa
BOTA E RRUMBULLAKET

Na ishin dy police dhe ishin nisur nga tirana per te udhetura per durres ne kembe dhe rruges fryente ere e madhe gjersa ata udhetonin nga mesi rruges menduan ta diznin nga nje cigare me qe fryente ere e madhe ata ia kthyen shpinen eres per te ndezur cigaret dhe u habiten vazhduan rrugen ashtu pa menduar pas nje kohe kur u futen ne tirane njeri polic po i thot tjetrit si more keshtu ne u nisem per durres u futem perseri ne tirane !tjetri i pergjigjet a s'ke degjuar akom se bota eshte e rrumbullaket aaa???

Zemra jote tulle
zemra ime llaq
dashuria jone
si pallat dykatsh
Oh NASTRADIN Dragulla,
Zavrakja t`myti Shpulla,
Ti ka qit Qyrrat Stapalak,
Sdi pse nuk te msyn me Dajak,

Me ta l`vrue Trupin,
Per Pantoll me ta pshtu M,,,,,, (ahahahahah)
Si Kastravec prej Zllakuqanit,
Tu kan rreshk prej Qyrrav mangt e Mitanit,

Haj kuku Pulloverin tan rreshka Rreshka,
Kqyri me Syza a pot doken Bjeshka,
Je ba n`forum si Qakalla,
Perserit fjal si Papagalla,

Shtrej kam sa ta ki Jarganin,
Mos piskat ule pak Zanin,
Pershendetem naj her kur t`vi,
Mos u korit lutem edhe naj sen me Pi.
HAJDUDAT

Tre hajduda po vidhnin tek nje shtepi dhe tek po dilnin nga shtepia pasi moren cfare deshen i zoti i shtepise i shikon dhe keto ja fusin vrapit.Kur keto po vraponin dhe i zoti i shtepise po bertiste dhe thoshte:Kthehuni mor zojgj kurvash. Ne kete moment ndalet njeri prej tyre dhe ju thote shokeve:kaloni shoke se mua me njofti.

Oh qytetar nga Prishtina,
Ku e ki Kalin me Dizgina,
E shatin me Prashit,
Nashta tash ne Prishtin tu kan Gerdit,

Drapnin e Torrokopin,
E ki lan vetun Bablokin,
Oh Frajer me Syzllyka,
Ki marr tyrr si Gala e Syka,

E ki harru rendin e Burrnis,
I ke harru kangt e Qiftelis,
Tash rrin me Rokera e Rappera,
Me Pisa Llackuca e Giliptera,

Mos na korit oh Burr i Zoti,
Mos na le me nau tha Loti,
Por thirrna n`kafe,e Biseda,
Se n`gyrbet spo qel Pranvera,

Mos i n`djek veq qefet e Femnes,
Por naj hek do mall prej Zemres,
Zoti te rujt ku do Je,
Ta plocoft at Deshir se n`zemer e Ke,
BURRI DHE LYPSI

Ishte nje lypes edhe i thote nje burri mi fal 20 mije lek. Mire i thote burri me premto se nuk do te luash bixhoz me parat. Jo more zoteri thote lypsi une nuk kam luajtur kurre bixhoz. Mire i thote burri me premto se nuk do te shkosh te pish alkol. Jo o zoteri i mire une nuk kam pire alkol tani e 20 vjet. Mire i thote me premto se nuk do te marresh ndonje prostitute. Jo o zoteri une nuk kam bere seks qekur me ka vdekur gruaja. Mire i thote burri eja me mua ne shtepi. Pse i thote lypsi. I thote burri "Ti tregosh gruas se si behesh po nuk luajte bixhoz, nuk pine, dhe nuk ben seks.
Mora rrugen per n`webseite,
Gjysa qut e gjysa n`gjum,
Do me pigjama e Brina,
Do ka sillen n`tlina,
U dukshin si Trishtima,
Ulun n`karrika e naper Shkall,
Ah sish kan keq Reja mej Kall!!
DOKUMENTAT

dy police te qarkullimit rrugor ndalojne nje makine te tipit reno5 ku brenda ndodheshin 6 persona qe sapo ktheheshin nga nje feste, kur polici ul koken dhe shikon brenda, fillon te uleri ; ku shkoni ju 6 veta ne nje reno5, ne ate moment polici tjeter i afrohet kolegut qe bertiste dhe i thote pusho mor dreq se ne jemi dy veta ne nje fiat uno.
Oh m`plase moj mendje Madhe,
Mendja marres Tane,
Mendjen Syk,
E punt Pyk,

Si me kan Qeveri,
Ha e vjedh e merri n`shpi,
Rrin tuj sha e sha e veten nuk e She,
Kqyre veten qyqe pa sha kand spo e Le,

Te kqyri ne Dokuri,
E di qfar Mendsh Ki,
Shminka i ki 1 Kill,
E dukesh si Debill,

Mend shiti ati se ka koh per Ty,
Se un besom sdu met pa as me Sy,
Budall du me Kan,
Ty Shoqe kurr sdu met n`zan!
Coolera shmuklana Polpulak,
Hajt Afromu edhe Pak,
Si Mizat n`kumsht kini Ra,
Mledh e ba si me kan Gra,

E qyqana marre kush me ju Pa,
Lypni ne Internet Qika e veq rrini me Gra,
Jeni ba si Zhaba t`pusit,
E si do Shpijuna t`rusit,

Krenarija juj asht sa Grima,
Kur sju she kush shiti Trima,
N`shohi si Lopa ne Terrfojn,
Me ma qel mu spo Guzojn,

Harrdhuca ju shtypi Dajak,
Lene Malsorin Rahat,
Krenarija juj per SHQIPTAR,
Asht si Magari sa t`ken me Hanger Bar!
BESIMI

Me rastin e rikthimit te besimit njerit ju mbush mendja top edhe dite per dite shkote ne u falte e i kerkote zotit dhjete mije dollare , he sot he neser prit e ska u merzit e po i qahesh i shokut t'vet jom fal keshtu e jom fal ashtu po me cat'boj. I thot ky boja me shkrim mo , E ulet ky e na qenis i leter ene shkru adrese zotit tim e morin keto te poste kujt t'ja coshin ??
e ja cojn kryeministrit ( veja emrin vete ) .
E hap ky e lexon i bohet qejfi qe po e quanin zot e dhe i thot t'vetve dashka shume dreqi cojini pese mije se boll i ka .
E per nje jave vjen letra tjeter
O zot me nis edhe nji dhjece po ma jep n'dore se e mori kryeministri gjysmen.
Si mir si Keq,
Te ju s`mirret Vesh,
I keq se i keq qka dot Vepron,
Prej s`largu t`keshet e dikush te Mallkon,

Budall isha kan bre Vdeksha,
Gjithkuj poj fali Zemer e poj Keshna,
Ka nis Gjaku me mu n`ze,
Pse thojn kallxo me kan rri te kallxoj kush Je,

Por un telashe kurr nuk Deshta,
Rri urt si me kan ka qohet Mesha,
Nuk muj kuj me ju Laramit,
Gjithqka e keqe mu ka Gerdit!
Oh ti si Biciklla,
Me 96 Shtiklla,
A mi bjen ni Par,
Te kisha n`zan Kumar,

A don me ta ble ni Miniq,
Na kishe trollu si pluni ne Obiliq,
Mos mu sill si Dash,
Pak ma Javash!